نکاتی در رابطه با نظافت محل کار

دوشنبه 19 شهریور 1397

آنچه که مسلم است نظافت در همه ی ابعاد هم باعث سلامت روح است و هم سلامت جسم. محل کار هم به مانند سایر مکان ها احتیاج به نظافت دارد چرا که امروزه هر انسانی زمان زیادی را در آن سپری می کند به زبان دیگر خانه دوم هر انسانی محسوب می شود.

امروزه با توجه به استفاده از خودرو در حجم وسیع، دود و آلودگی هوا و هم چنین با توجه به خشکی آب و هوا، گرد و خاک بیشتر از پیش شده است این خود دلیلی است بر اینکه محل کار از جمله کف و دیوار ها و همچنین میز کار نیاز به نظافت مداوم داشته باشد.

دلایل زیادی برای تمیز کردن و نظافت محل کار وجود دارد، گذشته از نظافت و سلامتی که حاصل از محیط تمیز و پاکیزه است، به هر حال هر کارمند و یا کارگری حداقل 8 ساعت در روز را در محل کار مشغول به فعالیت است بنابراین محل کار و شرکت تمیز باعث می شود کارمندان نیز با انرژی بیشتری به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند. در طرف دیگر هم ارباب رجوع و کسانی که به شرکت شما وارد می شوند نیز در محلی تمیز و سالم آسودگی خاطر بیشتری خواهند داشت.

بهترین زمان برای نظافت محل کار و شرکت چه زمانی است؟

بهترین زمان برای نظافت و تمیز کردن محل کار صبح زود و قبل از ورود کارمندان و ارباب رجوع می باشد یا بعد از پایان ساعات کاری و بعد از رفتن کارمندان چرا که هم نیروی خدماتی که برای انجام نظافت آمده است راحت تر و با تمرکز بیشتری می تواند کار کند و هم اینکه ذهن کارمندان نیز پراکنده نمی شود و وقتشان گرفته نمی شود.

نکاتی برای تمیز کردن محل کار

قسمت هایی در شرکت وجود دارد که نیاز به نظافت مداوم دارند اما بعضی از قسمت ها هم اگر هفته ای یک مرتبه یا ماهی یک مرتبه تمیز شوند کفایت می کند.

  • محلی مثل میز کار بهتر است هر روز یا هر دو روز یکبار تمیز شود و این کار بهتر است که توسط کارمندی که از میز استفاده می کند انجام شود چون نیروی خدماتی که اطلاع ندارد مدارک و فایل های شما باید به چه صورت و در کجا قرار بگیرد.
  • محل هایی مثل سرویس بهداشتی بهتر است زود به زود تمیز و به علاوه ضد عفونی شود که اگر این کار در ماه چند مرتبه انجام شود کافی است. البته این مورد هم بستگی به میزان استفاده از آن دارد.
  • کف محل کار به تناسب رفت و آمد نیاز به نظافت دارد، اگر به محل کارتان زیاد رفت و آمد نمی شود که هفته ای یا دو هفته ای یک مرتبه نیز کافی است اما اگر مکانی است با رفت و آمد زیاد که دفعات نظافت بهتر است تکرار شود. برای تمیز کردن کف سالن و اتاق ها نیز بهتر است ابتدا گرد و خاک روی آن به وسیله جارو برقی یا جارو دستی جارو شود و سپس با تی مرطوب تمیز شود چراکه اگر گرد و خاک را جارو نکنید خود ممکن است باعث لک شدن سرامیک، پارکت یا کف پوش چوبی می شود.
  • موارد دیگری مثل دیوار ها و سقف هم احتمالا اگر سالی یک یا دو مرتبه گردگیری شوند کافی است.

 

در مورد نظافت بعضی از قسمت ها خود کارمندان شرکت هم می توانند سهیم باشند به طور مثال تمیز نگه داشتن میز کار.

نکاتی در مورد تمیز کردن میز کار

  • تا جایی که امکان دارد مواردی که نیاز است ثبت و یادداشت شوند را در کامپیوتر ذخیره کنید چون هم دسترسی به آن ها آسان تر است و هم دور و اطرافتان از کاغذهای جورواجور پر نمی شود.
  • یکی از مهمترین نکاتی که می توان در نظر گرفت این است که از انباشته شدن کاغذهای اضافی جلوگیری کنید، کاغذهایی که باطله محسوب می شوند و دیگر به کارتان نمی آیند را همان لحظه دور بریزید، اگر کار شما به شکلی است که نیاز به یادداشت کردن دارید بهتر است به جای نوشتن برروی کاغذ از دفترچه یادداشت استفاده کنید.
  • فاکتور ها، اسناد و مدارکی که بر روی میزتان موجود است را در سر جای خود قرار دهید.
  • تمیز کردن کامپیوتر و میز کارتان به صورت روزانه یا هر دو روز یکبار. شما با یک دستمال نیمه مرطوب به راحتی و با صرف چند دقیقه به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

اگر شما خودتان از عهده ی نظافت محل کارتان بر می آیید که خیلی خوب است اما اگر نیاز به نیروی خدماتی برای انجام این امور دارید اپلیکیشن سرویسچه با نیروهای کارآزموده آماده ی دریافت سفارشات شما می باشد.

برای دانلود اپلیکیشن سرویسچه اینجا کلیک کنید.