نصب صحیح بخاری گازی

دوشنبه 30 مهر 1397

با شروع فصل سرد باری دیگر بخاری و شومینه ها به کار می‌افتند و دوباره دور تا دور آن‌ها جمع خواهیم شد. اما لازم است یادآور شویم که این وسایل گرمازا و دوست داشتنی روی دیگری هم دارند که اگر به‌درستی استفاده نشوند ممکن است خسارات مالی و جانی بسیاری به دنبال داشته باشند پس بهتر است نکاتی را رعایت کنیم.

از لحظه ای که به فکر خرید بخاری یا شومینه گاز‌سوز هستید تا زمان نصب و راه اندازی آن و همچنین زمانی‌که میخواهید از آن استفاده کنید باید به نکاتی توجه داشته باشید. با سرویسچه همراه شوید تا این نکات را بر شماریم.

در خرید بخاری باید به نکاتی توجه کرد از جمله:

_ بخاری دودکش دار باید حتماً مجهز به سیستم ODS یا سنسور حرارتی باشد.

_ بخاری بدون دودکش باید حتماً مجهز به سیستمهای ODS و گاور نر باشد.

_ بخاری دارای نشان استاندارد باشد.

نکات و الزامات نصب و استفاده

_ هنگام نصب و یا تغییر محل بخاری و یاتعویض کپسول گاز، احتمال نشت را توسط کف صابون در محل اتصال کنترل کنید. بدین منظور می‌توانید کمی کف صابون درست کنید و روی محل اتصال شیلنگ به لوله اصلی گاز و همچنین قسمتی که به بخاری وصل می‌شود بکشید.

_ بخاری بدون دودکش را نباید در مکان های کوچک و همچنین مکان‌هایی که کاملا درزبندی شده است استفاده کرد، بلکه باید درمکانی نصب شود که هوای تازه جریان دارد.

_ بخاری باید در فاصله 30 سانتی‌متری و رابط دود کش در فاصله 15 سانتی‌متری از دیوار قرار بگیرد.

_ بخاری را حداقل 50 سانتی‌متر دور تر از کمد، پرده قرار دهید و همچنین توجه داشته باشید که مواد قابل اشتعال در نزدیکی آن قرار ندهید.

_ هر وسیله گاز سوز باید به یک شیر جداگانه  قطع و وصل گاز متصل باشد.

_ همواره از شیلنگ‌های استاندارد استفاده کنید و توصیه می‌شود هر سه سال یکبار شیلنگ‌های گاز تعویض گردد.

_ طول شیلنگ از لوله اصلی گاز نباید بیشتر از 120 سانتی‌متر باشد و دوسر آن یعنی قسمتی که به بخاری وصل می‌شود و قسمتی که به لوله اصلی وصل می‌شود باید با بست فلزی محکم بسته شود.

بررسی دودکش

قبل از نصب بخاری باید به فکر بازرسی از دودکش بود چرا که دودکش تنها راه تنفس بخاری است و کمک می‌کند که بخاری به درستی کار کند و جان افراد به خطر نیفتد.

_ ابتدا باید بررسی نمود که مسیر دودکش به صورت کامل باز است و بر اثر لانه سازی پرندگان مسدود نشده است، برای این امر می‌توانید مقداری کاغذ مچاله شده را در دودکش قرار دهید و آن‌را آتش بزنید اگر دود کاملا خارج شد مسیر دودکش باز است. همچنین در طول زمان استفاده از بخاری یک روش ساده برای این‌که مطمئن شوید راه دودکش باز است یا خیر، این است که دودکش را لمس کنید.

_ حتما بر روی دودکش کلاهک قرار دهید. بهتر است از هر کلاهک برای یک وسیله‌ی گاز سوز استفاده کنید. دودکش باید مجهز به کلاهک باشد تا از ورود اشیاء خارجی به داخل آن جلوگیری شود.

_ ارتفاع دودکش از بلندترین نقطه ساختمان باید حدود 60 سانتی‌متر بلند تر باشد.

اگر خودتان می‌توانید بخاری‌تان را نصب کنید که هیچ اما اگر احتیاج به نیرویی برای انجام این امور دارید می‌توانید جهت نصب و تعمیر بخاری و سایر وسایل گرمازا از طریق اپلیکیشن سرویسچه در دسته بندی سرمایشی، گرمایشی سفارش خود را ثبت کنید تا نیروی متخصص را در زمان و به محل مورد نظر شما اعزام کنیم. برای دانلود اپلیکیشن سرویسچه اینجا کلیک کنید.