انواع کابینت

دوشنبه 7 آبان 1397

کابینت جزء جدایی ناپذیر زندگی های امروزی است و در نظم دهی به زندگی تاثیر فراوانی دارد. کابینت در جنس، طرح و رنگ‌های مختلف با قیمت‌های متفاوت تولید و عرضه می‌شود که می توان با استفاده از یک طراحی خوب، زیبایی چشم گیری را در محیط بوجود آورد. در این مطلب قصد داریم انواع کابینت را بررسی کنیم.

 

کابینت آشپزخانه بر اساس مواد خامی که در تولید آن بکار می‌رود دسته بندی می‌شود که این دسته بندی ها از نظر مقاومت، قیمت، طرح و رنگ با هم تفاوت دارند.

کابینت فلزی

در ساخت این نوع کابینت از فلز استفاده می‌شود که خود به سه دسته تقسیم می‌شود:

_کابینت فلزی با فولاد خام: این مدل از انواع دیگر ارزان‌تر است اما زودتر از انواع دیگر نیز زنگ می‌زند.

_کابینت فلزی گالوانیزه: این مدل از نظر قیمت کمی گران‌تر است اما در عوض طول عمر بیشتری دارد. برای رنگ آمیزی این دست از کابینت نمیتوان از رنگ معمولی استفاده کرد چون به راحتی و خیلی زود کنده می‌شود، بهتر است از رنگ استاتیک یا کوره‌ای استفاده کرد.

_کابینت فلزی استیل: این نوع کابینت از مقاومت بالایی برخوردار است، زنگ نمی‌زند و مفید برای مکان‌هایی است که بهداشت و موضوع میکروب زدایی اهمیت دارد. این نوع کابینت احتیاج به رنگ ندارد.

معایب و مزایای انواع کابینت فلزی

از مزایای این دسته می‌توان به قیمت پایین آن اشاره کرد. از معایب کابینت فلزی گالوانیزه و فولاد خام می‌توان به مقاومت پایین در برابر رطوبت، محدود بودن رنگ و طرح آن و همچنین عدم امکان استفاده از انواع یراق آلات مدرن در این نوع کابینت اشاره کرد.

از مزایای کابینت استیل می‌توان به مقاومت و استحکام بالای آن در برابر ضربه و رطوبت، بهداشتی بودن و عدم نیاز به رنگ اشاره کرد. از معایب آن نیز می‌توان به قیمت بالای آن و همچنین محدود بودن طرح و رنگ آن اشاره کرد.

برای صفحات روی کابینت فلزی محدودیتی وجود ندارد و می‌توان از انواع صفحات فلز، چوب، ام دی اف و سنگ استفاده کرد.

کابینت ترکیبی

گاهی تمام کابینت از یک جنس ساخته نمی‌شود و کار به ترکیب می‌رسد و آن هم زمانی است که شما می‌خواهید ظاهر کابینت ام دی اف به نظر برسد اما هزینه‌ی کمتری صرف کنید، بنابراین بهترین راه حل این است که بدنه کابینت را از فلز و درب‌های آن را ام دی اف سفارش دهید. بدین شکل هم هزینه‌ی کمتری متقبل می‌شوید و هم اینکه می‌توانید از رنگ‌ها و طرح‌های متنوع ام دی اف بهره مند شوید.

کابینت تمام چوب

نوع دیگری از کابینت، کابینت‌های تمام چوب است که تمام بدنه و درب آن از چوب ساخته می‌شود که بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند شاید تنها ایرادی که بتوان به آن وارد کرد هزینه‌ی بسیار بالای آن باشد.

کابینت ام دی اف

ام دی اف صفحه ای است که از ضایعات چوب ساخته می‌شود و می‌توان آن‌را بعد از تولید روکش نمود. روکش علاوه براینکه مقاومت ام دی اف را بیشتر می‌کند، همچنین سبب می‌شود بتوان آن‌را در طرح‌ و رنگ‌های مختلفی تولید نمود.

مزایا و معایب ام دی اف   

شاید تنها عیبی که بتوان به ام دی اف نسبت داد مقاومت ضعیف آن در برابر رطوبت است، به همین دلیل بهتر است قسمت‌هایی مانند پشت سینک ظرفشویی که بیشتر در معرض آب قرار می‌گیرند را با روکش پی وی سی تهیه کرد. ام دی اف کارایی همچون چوب دارد اما ساختار یکنواخت بهتری نسبت به چوب داشته و فاقد گره و رگه می باشد و به دلیل اینکه قابلیت تولید در رنگ‌های مختلف را دارد باعث می‌شود بتوان آن‌را با سایر قسمت‌های محل مورد نظر همگون و هم طرح و رنگ ساخت. از دیگر مزایای ام دی اف می‌توان به این موارد اشاره کرد:

_پتانسیل تولید در ضخامت‌های مختلف

_سطح صاف و متراکم با مقاومت بالا

_قابلیت فرم پذیری و ابزار خوری

_قابلیت روکش شدن در طرح و رنگ‌های مختلف

_ زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب

کابینت پی وی سی

پی وی سی نوعی پلاستیک فشرده است که با ورق‌های ضخیم آن می‌توان کابینت ساخت، این جنس کابینت به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر رطوبت، بیشتر در مکان‌هایی که با آب سروکار بیشتری دارند مورد استفاده قرار میگیرد، از جمله سرویس بهداشتی یا کابینت اطراف سینک و...

معایب و مزایای کابینت پی وی سی

از مزایای پی وی سی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

_ پی وی سی از وزن بسیار کمی برخوردار می‌باشد

_پی وی سی در طرح و رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شود

_نصب پی وی سی بسیار راحت است

_مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و رطوبت

_طول عمر بیشتر و نگهداری راحت‌ تر نسبت به سایر کابینت‌ها

شاید تنها عیب پی وی سی این باشد که چون جنس آن از پلاستیک است قابلیت تجدیدپذیری ندارد و به طبیعت باز نمی‌گردد.

در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که کدام نوع کابینت واز چه جنسی مناسب مکان مورد نظر شماست، ما در اپلیکیشن سرویسچه آماده دریافت سفارشات ساخت کابینت و تعمیر کابینت شما هستیم. برای دانلود اپلیکیشن سرویسچه اینجا کلیک کنید.