چگونه سرویس بهداشتی را تمیز کنیم

دوشنبه 5 آذر 1397

سرویس بهداشتی از جمله مکان‌هایی است که روزانه با آن زیاد سروکار داریم پس احتیاج به نظافت متداول دارد. اگر برای نظافت و تمیز کردن آن هر روز یا هر دو روز یکبار وقت بگذاریم همواره تمیز و بهداشتی خواهد ماند.

در ابتدا بر شمردن چند نکته خالی از لطف نخواهد بود.

_ از اسکاچ و پارچه نرم جهت تمیز کردن سنگ روشویی، وان و شیرآلات استفاده کنید.

_ از یک برس یا اسکاچ واحد جهت تمیز کردن جاهای مختلف استفاده نکنید برای مثال اگر با اسکاچی سنگ روشویی را تمیز می‌کنید دیگر از همین اسکاچ برای تمیز کردن وان هم استفاده نکنید.

_ از مواد تمیز کننده مخصوص استفاده کنید، برای مثال مواد شوینده جهت شستشوی کف حمام متفاوت است از مواد شوینده جهت تمیز کردن شیرآلات.

_ اگر از پا دری استفاده می‌کنید مدتی یکبار آن را بشویید و خشک کنید چرا که به دلیل عبور و مروری که بروی آن می‌شود کثیف می‌شود و در صورتی‌که کثیف باشد با پا گذاشتن برروی آن هم کثیفی از داخل سرویس بهداشتی به بیرون و هم گرد و غباری که ته کفش هست به داخل سرویس منتقل می‌شود.

تمیز کردن حمام، توالت و روشویی از جمله کارهای ضروری است اما هر کسی هم طاقت انجام آن را ندارد، اما به هر حال گاهی انسان مجبور به انجام آن می‌شود و اگر این کار را بصورت متداول انجام دهید دیگر سرویس بهداشتی به قدری کثیف نخواهد شد که تمیز کردن آن نیاز به وقت و حوصله زیاد داشته باشد.

بهترین زمان شستن حمام بعد از استحمام است به این دلیل که جرم و کثیفی بر اثر بخار و آب به خوبی خیس خورده و شل شده‌اند و احتمالا با کمی برس کشیدن تمیز خواهند شد.

روش و مراحل شستشوی سرویس بهداشتی:

_ به طور کلی بهتر است از قسمت هایی شروع کرد که مطمئن هستید بعد از تمیز کردنشان دیگر آب روی آن‌ها نمی‌ریزد، ابتدا دیوار ها را برس بکشید اگر جرم روی آن‌ها سفت شده است و به راحتی قابل تمیز شدن نیست ابتدا کمی آب ریخته تا خیس شود سپس از محلول شستشوی مخصوص استفاده کنید و بگذارید چند دقیقه بماند و سراسر دیوار را برس بکشید و آب بریزید و کامل بشویید تا اثری از مواد باقی نماند.

 _ بعد از نظافت دیوارها شیرآلات را تمیز کنید اگر شیرآلات رسوب و لک دارند می‌توانید از سرکه سفید برای شستشوی آن‌ها استفاده کنید، بدین صورت که مقداری سرکه را برروی یک پارچه نخی ریخته و آن را حدود 30 تا 60 دقیقه برروی شیر بگذارید و اگر پارچه خشک شد مجدد مقداری سرکه روی آن بریزید تا کاملا خیس باشد. توجه داشته باشید که از مواد شستشوی کف مانند جوهر نمک برای تمیز کردن شیرآلات استفاده نکنید چون باعث سیاه شدن آن می‌شود. در نظر داشته باشید که اگر شیر آب چکه می‌کند حتما تعمیر شود چون‌که علاوه بر هدر رفت آب که شایسته نیست آب بدون دلیل هدر رود، قطرات آب پس از مدتی حالت رسوب برروی شیر باقی می‌گذارند و جلوه‌ی خوبی ندارد.

_ پس از آن نوبت به شستن کف و سنگ توالت می‌رسد که در این مورد نیز می‌توانید از مراحل شستشوی دیوار کپی برداری کنید.

_ در پایان نیز به سراغ کمد و آینه‌ها رفته و با پارچه و آب یا شیشه شو آن‌ها را تمیز کنید. همچنین بهتر است شیرآلات را با پارچه‌ ای نخی خشک کنید که اثری از لک آب باقی نماند.

 

اگر وقت کافی برای نظافت منزل یا نظافت شرکت و محل کارتان ندارید مشکلی نیست، شما می‌توانید اپلیکیشن سرویسچه را دانلود کرده و در دسته بندی خدمات خانگی سفارش خدمات نظافت خود را ثبت کنید.