کاشی و کاشی کاری

دوشنبه 10 دی 1397

استفاده از پوشش کاشی و سرامیک به دلیل دارا بودن فواید زیاد از جمله تنوع بالا در رنگ و اندازه، قیمت پایین‌تر نسبت به موارد مشابه و همچنین بهداشتی بودن و نظافت راحت آن مورد استقبال فراوانی قرار دارد. کاشی‌کاری علاوه بر یک شغل، هنری است که هر کسی از عهده‌ی آن به خوبی بر نمی‌آید.

کاشی و سرامیک از جمله مصالح ساختمانی به شمار می‌روند که برای پوشش دیوار و کف در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس آن از گل رس است که بعد از ساخته شدن در ابعاد مختلف پخته می‌شود و روی آن را ماده‌ای شفاف متشکل از شیشه و دیگر مواد معدنی فرا می‌گیرد که در اصطلاح به آن لعاب می‌گویند.

انواع کاشی:

در یک دسته بندی کلی کاشی را از نظر کاربرد می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

_ کاشی کف یا سرامیک: با توجه به اینکه به مواد معمولا جامدی که بخش زیادی از تشکیل دهنده‌ی آن غیر فلزی و غیر آلی باشد سرامیک گفته می‌شود، بنابراین کاشی خود نیز نوعی سرامیک است. اما آنچه در میان مردم رواج دارد این است که به کاشی کف سرامیک می‌گویند. این نوع کاشی از ضخامت و استحکام بالابرخوردار است چرا که رفت و آمد برروی آن انجام می‌شود، قدرت نفوذ پذیری آب در آن پایین است و درجه حرارت کوره به منظور پخت آن بالا است.

_ کاشی دیوار: برای پخت این نوع، کوره در درجه حرارتی کمتر از پخت کاشی کف قرار می‌گیرد به همین دلیل از شفافیت بیشتری برخوردار است. از نفوذ پذیری آب برخوردار است و به همین دلیل و همچنین عدم دارا بودن مقاومت بالا بهتر است برای نمای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار نگیرد.

_ کاشی پرسلان: این نوع از کاشی در دمای بالاتری نسبت به کاشی کف و بدنه پخته می‌شود از این رو مقاومت بالاتری در عدم نفوذ آب، مقاومت بالاتری در مقابل سایش دارد از این رو می‌توان از آن در مسیرهای پر رفت و آمد و همچنین فضاهای باز استفاده کرد.

امروزه کاشی به دلیل قیمت مناسب، طرح، اندازه و رنگ متنوع، قابل ترمیم بودن تکه ای از کل وهمچنین راحتی در نظافت و تمیز کردن، رایج ترین پوششی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای فیکس کردن آن برروی دیوار و کف از ملات یا چسب مخصوص استفاده می‌شود. استادکار ماهر باید کار چسباندن کاشی را انجام دهد چرا که تراز نبودن آن باعث می‌شود جلوه‌ی خوبی نداشته باشد، همچنین در صورتی‌که درست چسبانده نشود از سطح جدا شده و میریزد. اگر قسمتی از کاشی کاری منزلتان رنگ رفتگی داشت، جدا شده یا ریخته است نگران نباشید این مورد قابل ترمیم است اما به شرط آنکه از همان نوع کاشی بتوانید تهیه کنید وگرنه مجبور خواهید بود دست به خلاقیت زده و طرحی جدید ارائه کنید یا کاشی کل قسمت مربوطه را تعویض کنید.

ما در اپلیکیشن سرویسچه در کنار تمامی خدماتی که ارائه می‌دهیم خدمات بنایی از جمله کاشی کاری را نیز با بهره گیری از افرادی متبحر انجام می‌دهیم. برای دانلود اپلیکیشن سرویسچه اینجا کلیک کنید.