آرایش و آرایشگری

دوشنبه 17 دی 1397

در معنی اخص کلمه، آرایش به معنی افزودن است در مقابل پیرایش که به معنی کم کردن است. آرایش و آرایشگری همواره از دیرباز به اشکال متفاوتی مورد توجه بوده است و همه روزه مدل و مدهای زیادی به این حرفه اضافه می‌شود.

آرایش کردن در صورتی که درست و اصولی انجام شود از جمله فنونی است که با پوشش دادن عیوب موجود در صورت، پوست و مو کمک می‌کند تا شخص زیباتر جلوه کند. هنری است که انجام آن در عین اینکه راحت و آسان به‌نظر می‌رسد اما احتیاج به خلاقیت بسیار دارد تا آرایشگر بتواند مهارت‌های خود را به خوبی پیاده کند. اصولا فراگیری مهارت آسان‌تر از پیاده سازی آن است چون شما باید تشخیص دهید که چه مدل آرایش صورت و مو به چهره‌ی شخص می‌آید. به‌عنوان مثال در میکاپ صورت باید آرایشگر با شناخت نقاط قوت موجود در چهره آن‌هارا نمایان‌تر و زیباتر جلوه دهد و در مقابل با شناخت نقاط ضعف موجود، آن‌ها را پوشش دهد، چه بسیار افرادی که مهارت لازم را دارند اما هنر پیاده سازی را خیر. بصورت کلی علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی و اخذ مدرک مربوطه بهتر است برای یک مدت در کنار یک آرایشگر با تجربه مهارت‌ها و تجربه‌ی خود را افزایش دهید تا نتیجه‌ی کار شما در نهایت بهتر باشد. در کنار همه‌ی این موارد اطلاع داشتن از مد روز و به روزرسانی اطلاعات و دانش در این حوزه بسیار حائز اهمیت است چراکه همه روزه مدهای جدید روانه بازار شده و توقع مشتری نیز در این مورد روزبه روز رو به افزایش است.

کارهایی که یک آرایشگر خانم انجام می‌دهد بسیار گسترده شده است و مثل گذشته تنها به میکاپ صورت، اصلاح صورت، اصلاح ابرو، کوتاه کردن مو، رنگ و مش کردن مو منتهی نمی‌شود و امروزه موارد دیگری چون لیفت و لمینت مژه، کاشت مژه، کراتینه کردن مو، فر کردن مو، وکس صورت، شینیون، براشینگ، رنگ کردن مژه و ابرو و... را در بر می‌گیرد.

کار آرایشگری اصولا بصورت تمام وقت است اما هستند برخی از آرایشگران که با توجه به مشغله‌های خود یا تعداد مشتری‌هایی که دارند به‌صورت پاره وقت ارائه خدمت می‌دهند و به‌صورت کلی کار آرایشگران نزدیک به روزها و اعیاد خاص بسیار شلوغ‌تر است چه بسا که نزدیک به روزهای پایانی سال آرایشگران تا ساعات پایانی شب مشغول هستند.

از نظر مکان نیز این حرفه هم به‌صورت ثابت و هم به‌صورت سیار قابلیت اجرایی دارد بدین صورت که در آرایشگری با محل ثابت، آرایشگر دارای محلی خاص است که اصولا به آن سالن زیبایی می‌گویند و مشتریان به آن مکان مراجعه می‌کنند اما در آرایشگری به‌صورت سیار در واقع ارائه خدمت در محل مشتری انجام می‌گیرد که برخی به این دلیل میزان مبلغی بیشتر به منظور هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌کنند اما برخی مانند آرایشگری در محل سرویسچه مبلغی را به عنوان هزینه‌ی ایاب و ذهاب دریافت نمی‌کند.

بسیاری از اشخاص دست به خودآرایی می‌زنند و خودشان به خوبی نقاط قوت و ضعف چهره‌شان را می‌دانند و چهره‌ی خود را بهتر از هر کسی می‌توانند آرایش کنند، اگر جزء این دسته از افراد هستید که هیچ اما اگر شما هم احتیاج به آرایشگر متبحر دارید و دوست دارید که خدمات مورد نیازتان در محل خودتان انجام گیرد و احتیاج نباشد مسافتی را طی کنید و احیانا در سالن‌های زیبایی نیز معطل شوید می‌توانید با دانلود اپلیکیشن سرویسچه خدمات آرایشی و زیبایی خود را ثبت کرده تا خدمت مورد نظر شما در محل مورد نظرتان انجام گیرد.