انواع کولر گازی و نحوه کارکرد آنها

جمعه 18 خرداد 1397

در این پست قصد داریم انواع کولر گازی، نحوه کارکرد کولر گازی، اینکه چه کولر گازی برای محیط شما مناسب است، میزان مصرف برق کولر گازی، سرویس سالیانه کولر گازی و پیشنهاد ما برای سرویس کولر گازی در شهر شیراز را بررسی کنیم.

کولر گازی شامل نوع پنجره ای، ایستاده و  اسپلیت می شود. اسپلیت به معنی دو تیکه می باشد . کولر گازی یک تکه که همان پنجره ای و ایستاده است و دو تکه همان اسپلیت می باشد. دلیل اینکه دو تکه هست چون یک تکه در داخل فضا نصب می شود و یک تکه بیرون . نوع پنجره ای و ایستاده یک تکه بیشتر نیست و کندانسور، کمپرسور و فن در یک پکیج است.

دلیل نام گذاری این کولر به نام گازی این نیست که مانند بخاری یا اجاق گاز می باشد بلکه منظور یک نوع گاز خاص هست که در آن استفاده می شود که قابلیت تبدیل چند باره بین گاز و مایع را دارد.

طرز کار کولر گازی به این صورت هست که یک نوع گاز خاص درون کمپرسور وجود دارد که این گاز توسط کمپرسور فشرده می شود و با فشار به سمت کندانسور میرود و گرمای خود را از دست می دهد و تبدیل به مایع می شود و از طریق لوله های خاص که وجود دارد فشار کم می شود و چیزی بین گاز و مایع تبدیل می شود و تحت تاثیر محیط سرما را به محیط می دهد. 

BTU چیست؟

یک BTU یعنی دمای 453 گرم آب را 1 درجه فارنهایت افزایش دهیم.

وقتی می گوییم این کولر گازی 19000 می باشد یعنی 19000 واحد BTU سرمایشی دارد.

برای اینکه بخواهید بدانید برای محیط خانه شما به چه کولر گازی احتیاج هست فرمولی وجود دارد و آن این است که متراژ خانه خود را ضربدر 400 کنید عددی که به دست می آید مقدار BTU کولر گازی مورد احتیاج شما می باشد، برای مثال در یک فضای 70 متری به کولر گازی 28000 نیاز هست. البته علاوه بر این بستگی به چیدمان فضا، افتاب گیر بودن و ... می تواند افزایش یا کاهش داشته باشد، بهترین و دقیق ترین روش برای تعیین دقیق تماس و مشاوره گرفتن از کارشناسان سرویسچه می باشد تا راهنمایی های لازم را در این خصوص به شما داشته باشند.

کمپرسور

سه نوع کمپرسور معروف داریم: کمپرسورهای اسکرول، پیستونی و روتاری

کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث افزایش فشار آن می‌شوند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال‌ها هستند.

در بحث توان خنک‌سازی کمپرسورهای اسکرول بهترین عملکرد را دارند

مصرف برق

صرف برق کولرهای پنجره‌ای خیلی زیاد است و دلیل اصلی ارزان بودن‌شان هم همین مصرف زیاد است.

حتما برای خرید کولر گازی به برچسب انرژی روی کولر دقت کنید، ضمن اینکه می توانید با تماس با کارشناسان سرویسچه از راهنمایی های آنها جهت خرید کولر کم مصرف بهره بگیرید.

شهرهای مناسب برای استفاده از کولر گازی

کولر گازی بیشتر در شهرهایی که رطوبت هوا زیاد هست مانند شمال و جنوب یا جاهایی که هوا به شدت گرم است مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب و سرویس کولر گازی در شیراز

کولر گازی نیاز به سرویس سالیانه دارد تا در آن علاوه بر چک کردن اجزا، گاز کولر هم چک می شود که در صورت کم بودن شارژ شود. شما می توانید از طریق اپلیکیشن سرویسچه هرگونه نصب، سرویس، شارژ گاز، عیب یابی، تعمیرات و ... کولر گازی خود را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت سفارش دهید.

برای دانلود اپلیکیشن سرویسچه اینجا کلیک کنید