تفاوت کولرگازی و اسپلیت در چیست؟

دوشنبه 6 خرداد 1398

با گرم شدن هوا همه دست به دامان کولر می‌شوند، برخی از کولر آبی اما برخی از کولرگازی یا اسپلیت استفاده می‌کنند، حال آیا کولرگازی تفاوتی با اسپلیت دارد یا خیر؟ برای رسیدن به جواب این پست را از دست ندهید.

کولر گازی یا اسپلیت از جمله اختراعات بشر برای خنک کردن روزهای گرم تابستان است که این دستگاه کارآمد به فضای نسبتا کمی احتیاج دارد اما فضای نسبتا زیادی را پوششش می‌دهد. در واقع این دو باهم تفاوتی ندارند، در ایران به‌دلیل اینکه در سیستم کولر آبی از آب استفاده می‌شود به آن کولر آبی میگویند حال با برگرفتن از این قاعده به کولرگازی به‌دلیل استفاده از گاز فشرده کولرگازی می‌گویند حال آنکه این دستگاه در زبان لاتین اسپلیت نام دارد.

کلمه اسپلیت یک کلمه لاتین است به معنای دو نیم کردن، شکاف، جدا از هم، که در کشور ما اصطلاحا در مورد کولرگازی مورد استفاده قرار می‌گیرد اسپلیت دارای دو پنل است، پنل داخلی و خارجی که یکی در محیط بیرون قرار می‌گیرد و دیگری در فضای داخل ساختمان. پس کولرگازی و اسپلیت هیچ تفاوتی باهم ندارند و گاهی استفاده از این دو واژه به صورت مجزا جنبه‌ی تبلیغاتی دارد و گاهی نیز به دلیل عدم آگاهی است.

اسپلیت‌ها برخی از مشکلاتی که در کولر آبی وجود دارد را از بین برده‌اند، برای مثال در فرایند کار کولر آبی آب و هوای بیرون به داخل خانه ورود می‌کند حال اگر هوا آلوده باشد خب آلودگی به داخل خانه هم وارد می‌شود اما در کولرگازی این‌چنین نیست. اسپلیت‌ها به نوعی ساخته شده اند که هوا را با دمای مدنظر شما هماهنگ می‌کند و این طور نیست که شما تنها گزینه‌ی تند یا کند داشته باشید. میزان برق مصرفی اسپلیت نسبت به کولر آبی بالا است که این مشکل در مدل‌های جدید تا حد زیادی برطرف شده و میزان برق مصرفی آن‌ها کمتر است. در واقع وقتی صحبت از نصب اسپلیت یا سرویس و تعمیر اسپلیت می‌شود منظور همان نصب، سرویس و تعمیر کولرگازی است. شما با دانلود اپلیکیشن سرویسچه می‌توانید در کنار تمامی خدمات ارائه شده، خدمات مربوط به دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی خود اعم از کولر آبی و کولرگازی در زمینه‌ی نصب، تعمیر و سرویس را ثبت کنید تا متخصصان ما با مراجعه به محل مورد نظر شما خدمات مد نظر را انجام دهند.