بازکردن لوله یا لوله بازکنی

دوشنبه 3 تیر 1398

دل لوله‌ها نیز همانند دل انسان‌ها بر اثر دلایل مختلفی می‌گیرند، از جمله این دلایل ورود جسمی خارجی، گرد و خاک، مو، مواد معدنی و رسوب موجود در آب می‌توان اشاره کرد. اولین راه پیشگیری از گرفتن آن‌ها گذاشتن درپوش و آشغال‌گیر است اما در هر حال مشکل پیش می‌آید و وقتی که می‌گیرند با استفاده از راه‌های مختلف سنتی و صنعتی می‌توان لوله را باز کرد.

دلایل گرفتگی لوله: از جمله این دلایل می‌توان به وارد شدن مو، گرد و خاک و جسمی به داخل لوله اشاره کرد، اگر مو به داخل لوله وارد شود در آنجا گره خورده و مواد دیگری که بر روی آن ریخته می‌شود مانند چربی باعث می‌شود همان‌جا باقی بماند و کار را بد و بدتر کند، پس اولین راه پیشگیری این است که از آشغال‌گیر بر روی لوله استفاده کنید و زمانی‌که آشغال آن را خالی می‌کنید مجدد آن را بر سر جای خود قرار دهید.

به صورت کلی تا جایی که برایتان ممکن است روغن و چربی را داخل سینک ظرفشویی نریزید که این چربی‌ها به مرور زمان داخل لوله انباشته شده و بعد از مدتی مسیر را سد می‌کنند. برای حل این موضوع می‌توانید با دستمال چربی ظرف‌ها را پاک کنید اما اگر مجبور به ریختن روغن شدید بهتر است بلافاصله بعد از آن مقداری آب جوش که مقداری پودر لباسشویی به آن اضافه شده است را داخل لوله ریخته تا روغن و چربی را بشوید. اما اگر در هر صورت لوله فاضلاب گرفته است و آب رد نمی‌شود در ابتدا می‌توانید یک سری راه حل را امتحان کنید و در نهایت اگر کارساز نبود از لوله بازکن برقی کمک بگیرید. به طور کلی به یاد داشته باشید اگر علائمی از گرفتگی لوله مشاهده کردید همان ابتدا دست به‌کار شوید چرا که مرور زمان کار را دشوار تر می‌کند.

راه های باز کردن لوله:

_ با استفاده از چراغ قوه داخل لوله را ببینید و اگر آشغال‌گیر بر روی لوله قرار دارد آن را بردارید تا راحت بتوانید داخل لوله را مشاهده کنید، اگر جسمی که باعث گرفتگی شده است قابل رویت و برداشته شدن است آن‌را بردارید و اگر هم برداشتن جسم به راحتی امکان‌پذیر نیست می‌توانید از سیم یا وسیله‌ای قلابی شکل استفاده کنید که این مورد در ارتباط با گرفتگی‌هایی که بر اثر رسوب مواد معدنی شکل گرفته‌اند کار ساز است.

_ استفاده از جوش شیرین، سرکه و آب جوش. ابتدا مقداری جوش شیرین داخل لوله ریخته سپس سرکه بریزید و برای چند ساعت اجازه دهید بماند سپس آب جوش بریزید این مورد در مورد گرفتگی‌های اولیه کار ساز است و ضرری هم به لوله‌ها نمی‌رساند.

_ اگر راه‌های قبل کارساز نبود می‌توانید از لوله بازکن‌های شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید که باید آن‌ها را طبق دستور‌العمل درج شده بر روی محصول مورد استفاده قرار دهید. فقط نکته‌ای که در استفاده از لوله بازکن‌ها باید رعایت کنید این است که موقع استفاده حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید، درب محیط را باز بگذارید تا تهویه‌ی مناسبی وجود داشته باشد و از محلول بیش از حد مورد نیاز استفاده نکنید.

_ در انتها اگر همچنان مشکل به قوت خود باقی است با توجه به محل مشکل بهتر است لوله کش یا لوله باز کن را خبر کنید تا مشکل را به راحتی و به کلی از بین ببرند، برای مثال اگر سینک ظرفشویی دچار گرفتگی شده است احتمالا لوله‌های زیر سینک باید تمیز یا تعویض گردند که این کار از عهده خودتان هم بر می‌آید اما اگر خودتان نمی‌توانید مشکل را حل کنید در این مورد باید از لوله کش کمک بخواهید اما اگر لوله فاضلاب توالت فرنگی یا حمام گرفته است بهتر است از لوله باز کن استفاده کنید که دارای دستگاه‌های مرتبط هستند و مشکل را رفع می‌کنند.

شما با استفاده از اپلیکیشن سرویسچه می‌توانید تمامی سفارشات خود در ارتباط با تاسیسات از جمله  لوله‌کشی، تعمیرات تاسیسات، لوله باز کنی، نشت یابی و... را آنلاین سفارش دهید تا همکاران ما در اسرع وقت مشکل را برطرف نمایند.