راه‌های تشخیص وجود موریانه

دوشنبه 31 تیر 1398

موجودات خطرناک بسیاری هستند که با ورودشان به محل زندگی و در صورت ماندگاری‌شان باید قید آن خانه و کاشانه را زد. یکی از این موجودات موریانه است از موریانه باید ترسید همان‌طور که استاد قدیم فرمود، از آن نترس که های و هوی دارد از آن بترس که سر به توی دارد. موریانه همان سر در گریبان فرو رفته‌ای است که قیل و قال نمی‌کند اما اجسام را از درون متلاشی می‌کند.

موریانه انواع مختلفی دارد از موریانه چوب خشک که در چوب‌های خشک زندگی می‌کنند گرفته تا موریانه چوب تر یا مرطوب که در جنگل‌های مرطوب به شدت یافت می‌شوند، موریانه زیرزمینی که در خاک زندگی می‌کنند و از آن‌جا تا درختان یا چوب‌های ساختمانی تونل می‌زنند. موریانه فعالیت خود را از داخل به خارج انجام می‌دهد به‌ طوری که به ظاهر همه چیز خوب است تا زمانی‌که به یکباره فرو می‌ریزد. در نظر بگیرید که از میز، صندلی یا پله‌ای چوبی استفاده می‌کنید که موریانه قسمتی از آن‌را منهدم کرده‌است مسلما نتیجه چیزی جز خراب‌کاری و صدمه دیدن نخواهد بود.

از جمله راه‌های تشخیص وجود موریانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ مسیر یا سوراخ‌هایی که روی جسم چوبی دیده می‌شود.

_ موریانه‌های بالدار را در روزهای گرم سال بیشتر ملاحظه می‌کنیم  واز آن‌جایی که به نور علاقه دارند آن‌ها را بیشتر در نور باید جستجو کرد چنانچه آن‌ها را پیدا نکردید می‌توانید با دیدن بال‌های ریخته شده‌ی آن‌ها نیز پی به وجودشان ببرید.

_ موریانه اصولا از محل استقرار تا محل تغذیه تونل‌هایی با قطر بسیار کوچک می‌سازند که رفت‌و‌‌آمد برای آن‌ها به سهولت انجام می‌گیرد، یکی از راه‌های یافتن موریانه پیدا کردن این تونل‌ها به رنگ قهوه‌ای یا خاکی است.

_ تست کردن چوب بدین شکل که با جسمی مانند پیچ گوشتی به چوب ضربه بزیند، اگر صدای تو خالی به گوش‌تان رسید یکی از دلایل پر رنگ این صدا، می‌تواند وجود موریانه باشد.

راه‌های مختلفی برای مبارزه و از بین بردن موریانه توصیه می‌شود از تغییر دمای محیط و استفاده از نمک و آب گرم گرفته تا طعمه گذاری برای از بین بردن آن‌ها، اما از آن‌جایی که موریانه‌های مختلفی وجود دارند پس راه‌های متفاوتی نیز برای از بین بردن‌شان احتیاج است. بنابراین توصیه می‌شود در صورتی‌که فرایند مشکوکی مشاهده کردید با شرکت‌های سم پاشی تماس گرفته تا آن‌ها خودشان مشکل را بررسی کنند و بهترین راه‌کار را در پیش گیرند. برای ثبت سفارش خود در زمینه‌ی سم پاشی ابتدا اپلییکیشن سرویسچه را دانلود کرده سپس سفارش خود را ثبت کنید.