انواع رنگ و استفاده از رنگ برای ایجاد تغییر

سه شنبه 22 مرداد 1398

یکی از مواردی که در دکوراسیون منزل و محل کار به شدت به چشم می‌آید استفاده از رنگ است، استفاده از رنگ و هارمونی آن تاثیر به‌سزایی در روحیه افراد دارد، به‌علاوه به حفظ بهداشت نیز کمک می‌کند چرا که دیوار رنگ شده به راحتی تمیز می‌شود.

 

برای ایجاد تنوع در محیط خانه یا محل کار یکی از ساده‌ترین کارها استفاده از رنگ است، یکی از بدترین مناظری که انسان می‌تواند با آن روبرو شود در، دیوار و سقف کثیف و دوده گرفته است. برای رنگ کردن دیوار از رنگ های مختلف می‌توان استفاده کرد پس در ابتدا لازم است مروری بر انواع رنگ داشته باشیم. ملاک دسته بندی رنگ‌ها گوناگون است اما آنچه در همگی ملاک‌ها یکسان است دو رنگ اصلی و فرعی است و باقی موارد در ترکیب بندی متفاوت اند و هر کدام توضیحی دارد.

رنگ‌های اصلی: رنگی است که از ترکیب آن یک رنگ دیگری به‌دست می‌آید درواقع به رنگی که از سایر رنگ‌ها ساخته نشده است و خود باعث تولد رنگ‌های دیگر است، رنگ اصلی می‌گویند. سه رنگ آبی، قرمز، زرد رنگ اصلی هستند.

رنگ‌های ثانویه یا مکمل: در جایی‌که به نسبت یکسان رنگ‌های اصلی را با هم مخلوط کرد رنگ ثانویه به‌دست می‌آید. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به بنفش، سبز، نارنجی اشاره کرد.

رنگ‌های ترکیبی: در واقع این نوع رنگ از ترکیب یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی یا ثانویه شکل می‌گیرد، برای مثال ترکیب رنگ آبی که یک رنگ اصلی است با رنگ سبز که از جمله رنگ‌های فرعی است، رنگ فیروزه‌ای پر رنگ را درست می‌کند، یا از ترکیب رنگ زرد و نارنجی رنگ خردلی به وجود می‌آید.

بر اساس نوع دیگری از تعاریف رنگ به انواع رنگ روغنی، رنگ پلاستیک، رنگ مولتی کالر، رنگ بلکا، رنگ پتینه، رنگ آکریلیک تقسیم می‌شود که هر کدام برای کاری موثر واقع می‌شوند و محاسن و معایب خاص خود را دارند. برای بازخوانی مطالبی در این مورد اینجا کلیک کنید.

شما با استفاده از رنگ می‌توانید به منزل خود جلا دهید و آن‌را از یک‌نواختی بیرون آورید، اینکه از چه رنگی در کجا استفاده می‌کنید نیز مهم است برای مثال انواع و اقسام رنگ آبی بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق خواب است چرا که تناژ آبی در فرد ایجاد آرامش و خونسردی می‌کند و کیفیت خواب را به بالاترین درجه می‌رساند در مقابل استفاده از رنگ قرمز چندان مناسب اتاق خواب نیست چرا که ایجاد هیجان می‌کند. برای رنگ آمیزی آشپزخانه نیز می‌توانید سراغ رنگ‌های گرم و روشن بروید از جمله رنگ‌های متناسب آشپزخانه می‌توان به قهوه‌ای، آبی، قرمز، زرد اشاره کرد که ترکیب این رنگ‌ها با رنگ‌های دیگر جذاب خواهد بود. برای مثال کابینت قهوه‌ای با پارکت یا سرامیک کرم رنگ فضایی زیبا و چشم نواز به دست می‌دهد.