ویژگی‌ها و تشخیص یک مبل خوب

دوشنبه 11 شهریور 1398

در هنگام خرید مبل به اجزای تشکیل دهنده‌ی آن باید دقت کرد و به قول معروف به چشم خریدار به آن نگاه کرد تا حسن و عیبش بهتر به چشم بیاید. با در نظر گرفتن موارد زیر می‌توانید از یک فرد مبتدی بیشتر بدانید و تا حدودی انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

کلاف مبل:کلاف مبل در واقع پایه و اساس یک مبل است. زمانی که بر روی مبل مینشینید گوش دهید که آیا صدایی از آن بلند می‌شود؟ در صورتی‌که صدای غژغژ به گوشتان رسید به دو موضوع شک کنید یا قطعات اصلی مبل به خوبی به هم متصل نشده‌اند یا پایه‌های آن تراز نیست اگر مشکل از تراز نبودن پایه‌ها باشد که با قرار دادن بر روی سطحی شیشه ای کوتاه یا بلندتر بودن یکی از پایه ها مشخص شده و با دستگاه پایه ها را هم اندازه می‌کنند اما اگر مشکل را در اتصالات مبل دیدید بهتر است از خرید آن امتناع کنید چرا که مشکل باقی می‌ماند و این صدا را باید تحمل کنید.

اسفنج یا فوم مبل: در قسمت کفی مبل از اسفنج یا فوم استفاده می‌کنند که به طور کلی فوم بهتر از اسفنج است، برای تشخیص اینکه مواد به‌کار گرفته شده در کف مبل از کیفیت خوبی برخوردار است کافی است در حدود 10دقیقه روی آن بنشینید و پس از بلند شدن نظاره کنید که آیا قسمت تو رفتگی به سرعت به حالت اولیه باز می‌گردد یا خیر، هرچقدر تو رفتگی زودتر صاف شود کیفیت مواد به‌کار گرفته شده بهتر است.

پارچه و روکش مبل: پارچه‌ی مبل باید دارای کیفیت بالایی باشد چرا که اگر دارای جنس مرغوبی نباشد بعد از مدتی استفاده کیفیت خود را از دست می‌دهد. انواع پارچه مبل از جمله پارچه کتان، نخ، چرم و... در بازار موجود است، جنس پارچه باید طوری باشد که پرز آن جدا نشود. در انتخاب جنس پارچه مکانی که می‌خواهید مبل را در آن قرار دهید تا حدودی به انتخاب شما کمک می‌کند برای مثال اگر در منزل‌تان حیوان خانگی دارید جنس چرم ، جیر و نانو گزینه‌های مناسبی هستند، یا اگر به دنبال ایجاد محیطی رسمی هستید جنس چرم بهترین گزینه است، اما برای مصارف خانگی جنس نخ و کتان اولویت بیشتری دارند.

رویه کاری: رویه کاری مبل شامل تمامی کارهایی است که بر روی کلاف خام مبل انجام می‌گیرد از جمله تسمه کشی، فنر کشی، قرار دادن اسفنج بر روی کلاف و کشیدن پارچه و تنظیم آن. فنر‌ها در یک مبل خوب نباید احساس شوند و سروصدا ایجاد کنند.

ارتفاع مبل: بهتر است هنگام خرید روی مبل بنشینید و ببینید آیا احساس راحتی دارید؟ البته گاهی برای چند دقیقه نشستن انسان احساس راحتی می‌کند ولی در طولانی مدت به اشتباه خود پی می‌برد، با در نظر گرفتن چند نکته مطمئن خواهید شد که در طولانی مدت نیز مبل راحت و مناسبی انتخاب کرده‌اید، قسمت تکیه گاه یک مبل استاندارد باید به گونه‌ای باشد که شانه و قسمتی از گردن را پوشش دهد، به هنگام نشستن پا باید در حدود زاویه 90 درجه قرار بگیرد به زبان دیگر برای قرار گرفتن پا بر روی زمین نه پا کشیده و نه جمع شود، کفی مبل هم باید به گونه‌ای باشد که احساس راحتی را القا کند نه به آن اندازه سفت که فشار وارد کند و نه به اندازه‌ای نرم که انگار در گودی فرو می‌روید.

شما هم اگر احتیاج به ساخت مبل یا تعمیراتی مثل رنگ‌کاری چوب مبل، تقویت تشک مبل، تعمیر شکستگی در بدنه‌ی مبل و حتی تعمیرات اساسی‌تر مثل تعویض پارچه مبل دارید می‌توانید اپلیکیشن سرویسچه را دانلود کرده و در بخش قالی و مبلمان درخواست خود را ثبت کنید تا ما برآورد هزینه را به شما اعلام کنیم سپس در صورت تمایل شما کارتان را انجام دهیم.