نجار یا درودگر

دوشنبه 18 شهریور 1398

در زندگی امروزی ناگزیر به استفاده از چوب و وسایلی که با چوب ساخته شده‌اند هستیم، چه ناگزیری شیرینی است چرا که چوب از نمادهای طبیعت است و وجود آن در اطراف ما القا کننده‌ی روح طبیعت در دور و اطراف ما است. نجار یا درودگر همان کسی است که با صبر، دقت، مهارت، تجربه و خلاقیت وسایل چوبی را می‌سازد، هرچقدر ابزار و وسایل او به‌ روزتر باشد کار او نیز آسان‌تر است.

درودگری یا نجاری حرفه‌ای است که در زیرگروه صنایع چوب قرار دارد، درودگر به اندازه‌گیری، طراحی و ساخت انواع مصنوعات چوبی اقدام می‌کند. درودگران معمولا کار ساخت و تعمیر درب و پنجره، کمد، کتابخانه، کابینت و... را انجام می‌دهند. نجاری فنی است دارای پیشینه‌ای بسیار طولانی و از دیرباز کار با چوب و ساخت وسایل چوبی مورد نیاز بوده است، در گذشته نجار ساخت وسایل پخت نان مثل تیر نان پزی و تخته نان پزی را انجام می‌داد هرچند که همین الان هم تعداد معدودی از افراد نان محلی را ترجیح می‌دهند و به این وسایل احتیاج است. در روزگار امروز نیز استفاده از چوب و فرآورده‌های چوبی بسیار گسترش داشته است و خانه‌ای را نمی‌توان یافت که مصنوعات چوبی در آن استفاده نشده باشد مصنوعات و وسایل چوبی مانند کتابخانه ، چهارپایه، میز تلفن، میز تلویزیون، درب و پنجره وده‌ها وسیله‌ی دیگر که اگر همگی در یک خانه وجود نداشته باشد حداقل یک تا چند مورد از آن یافت خواهد شد.

هرچقدر ابزار کار به روز باشد کار نجار نیز راحت تر خواهد بود همان‌طور که سرعت یک ماشین آخرین سیستم با سرعت یک ماشین اولیه قابل قیاس نیست، سرعت، دقت و کار با وسایل جدید نجاری نیز قابل قیاس با وسایل ابتدایی نیست.

علاوه بر داشتن ذوق، علاقه و مهارت، داشتن ایده در این شغل بسیار کمک می‌کند و لازم است نجار فردی خلاق باشد تا بتواند خواست مشتری را عملی کند و در قسمت‌هایی که ریاضی و حساب کردن کار ساز نیست ایده‌ای داده و کار را عملی کند.

در زمان ساخت وسیله‌ی مورد نظر نجار می‌تواند بهترین مشاور شما باشد چراکه او چوب و انواع آن‌را می‌شناسد همچنین می‌داند برای ساخت هر نوع وسیله چه نوع چوب و سایر ادواتی لازم است در کنار تخصصی که دارد تجربه‌ی لازم را نیز دارد و شبانه روز با این کار سروکار دارد، همچنین گاهی شاید مشتری درخواستی داشته باشد که در عمل قابل اجرا نباشد یا به‌کار نیاید، پس اگر نجار ماهری سراغ دارید از او می‌توانید مشورت بخواهید یا اگر ایده و نظری می‌دهد بهتر است گوش دهید مگر اینکه 100% از ایده‌ی خود مطمئن باشید.

همان‌طور که گذر پوست به دباغخانه می‌افتد، گذر چوب نیز به نجاری می‌افتد. شما در صورت داشتن هرگونه سفارش در ارتباط با کارهای نجاری می‌توانید اپلیکیشن سرویسچه را دانلود کرده و سفارش خود را در دسته بندی خدمات چوب ثبت کنید تا ما با بررسی کار درخواستی شما هزینه را به شما اعلام کنیم، سپس در صورت تمایل شما کار انجام شود.